Bőven lenne még idő, hiszen a fogási naplók leadási határideje 2021. február 28., ennek ellenére az évtizedes berögződöttségnek megfelelően egyesületeinkhez már érkeznek a szabályosan adminisztrált, de esetenként sajnos a hiányosan öszesített fogási naplók.
Tekintettel arra, hogy nemcsak a leadási határidő elmulasztása, hanem a helytelenül kitöltött, vagy az előírt összesítések nélkül leadott fogási naplók után is szankció jár - no meg a jegykezelők se örülnek az így felmerülő plusz munkának -, az alábbiakra hívjuk fel a horgászok figyelmét:
- A fogási naplót annál az egyesületnél kell leadni ahol a horgász azt kiváltotta, vagy annál az egyesületnél ahol a 2021. évi állami jegyét szándékozik kiváltani.
- Ha a fogási naplót a horgász postán küldi meg (annak az egyesületnek, ahol azt kiváltotta), akkor ennek hiteles bizonyítéka egyedül a tértivevényes küldemény.
- A fogási napló leadása előtt a 6 -7. oldalon vezetett horgásznapok éves összesítését kell elvégezni. Amennyiben egész évben nem volt horgászat, az összesítő rovatba 0-t kell beírni.
- Végül az állami horgászjegy jogosultja köteles a fogási napló IV. fejezetében (8 - 37. oldalak) egész évben vezetett fogási adatokat - nyilvántartott halgazdálkodási vízterületenként és halfajonként - a fogási napló V. fejezetében (38 - 43. oldalak) összesíteni.
Az interneten jónéhány útmutató segíti a horgászokat fogási naplójuk kitöltésében, majd a szezon végi összesítések elvégzésében - mindez akár YouTube videón is megnézhető -, de az ezeket taglaló szabályok a fogási napló 4 - 5. oldalán közérthető megfogalmazásban is megtalálhatók. Ezzel csak az a baj, hogy az egységes horgászokmány terjedelme miatt igencsak apróbetűs, szemrontó nyomtatásban. Segítségül a fogási napló vezetésének szabályait alább jól olvasható betűnagysággal közreadjuk.
II. A fogási napló vezetésének szabályai
2020. évi egységes állami horgászokmány (állami jegy + fogási napló 4 - 5. oldala)
1. A fogási napló valamennyi bejegyzését egyértelműen, olvashatóan és kitörölhetetlen tintával kell megtenni úgy, hogy e bejegyzés a későbbiekben ne legyen javítható. Javítás csak a rontott adat rendes áthúzásával, majd a fogások esetében a helyes adat új sorban való egyidejű bejegyzésével történhet. Az áthúzás mellett a „javítva” megjegyzés beírása és a horgász szignója is kötelező.
2. A horgászat megkezdésekor – éjszakai horgászat esetén napváltáskor is – a horgász köteles megjelölni az éves naptárban a horgászat megkezdésének napját. Vizi járműből végzett horgászat esetén a vízi jármű kikötőből történő elindulása számít a horgászat megkezdésének, a kikötőhelyre történő érkezés pedig a befejezésének.
3. A horgász a kifogott és megtartani kívánt, darabszám - korlátozás alá eső halat a horogtól való megszabadítás után azonnal köteles a fogási naplóba bejegyezni.
4. A megtartani nem kívánt halat a fogást követően haladéktalanul (vagy az azonnali fotózást követően) köteles elengedni és azt a fogási naplóba nem bejegyezni. A horgászat során legkésőbb az első megtartani kívánt hal tömegének feljegyzésekor – ha ez korábban még nem történt meg - a fogási napló fogásösszesítő táblázatában fel kell tüntetni a nyilvántartott halgazdálkodási vízterület pontos megnevezését, víztérkódjának első öt számjegyét – továbbá a területi jegy kiadójának előírása esetén a horgászhelyet – valamint a fogás dátumát.
5. A darabszám - korlátozás alá eső hal kifogása esetén, a fogás időpontját 0-24 formátumban, az óra és perc pontos megjelenítésével, minden esetben négy számjeggyel (pl. 08:05) rögzíteni kell. A darabszám – korlátozással nem védett (egyéb őshonos és idegenhonos, valamint adatrögzítésre rendelt, beleértve a csalizás céljából felhasznált csalihal mennyiségét is) halfajok mennyiségét a horgász azok össztömegében kifejezve a horgászat befejezését követően, de még a vízpart elhagyása előtt köteles a fogási naplóba bejegyezni, itt a beírandó dátum és időpont a horgászat befejezésének ideje.
6. A fogásösszesítő táblázatba a külön oszlopban nem nevesített, hanem kódszámmal ellátott halfajok kifogását az adott halfajhoz rendelt kódszám – „kód” elnevezésű oszlopába történő – beírásával kell rögzíteni.
Az 1-4 kódszámmal ellátott halfajok (azaz {1} sebes pisztráng; {2} kecsege; {3} széles kárász; {4} angolna) kifogása esetén azok tömegét darabonként kell rögzíteni. Az 5-12 közötti kódszámmal ellátott halfajok ( azaz {5} menyhal; {6} sügér; {7} domolykó; {8} garda; {9} egyéb keszegfélék; {10} ezüstkárász; {11} busák; {12} törpeharcsák) kifogása esetén azok össztömegét a horgászat befejezését követően, de még a vízpart elhagyása előtt kell a fogási naplóba bejegyezni az 5. pontban meghatározott módon.
7. A nem nyilvántartott halgazdálkodási vízterületen kifogott (idegenhonos halfajok egyedeiből álló) zsákmányt a pontos dátummal és a nem nyilvántartott halgazdálkodási vízterület megnevezésével szintén be kell írni a fogási naplóba, a víztérkód rovat kihúzása mellett.
8. A tömegnél az adatot legalább 0,5 kg pontossággal kell beírni úgy, hogy megtartott hal(ak) esetén legalább 0,5kg bejegyzett tömegnek mindenképpen szerepelnie kell. A napi darabszám korlátozás alá tartozó, továbbá az amur és az angolna halfajok testtömeg adatait egyenként (darabonként) kell rögzíteni. A bejegyzést naponta többször is el kell végezni, ha a horgász a vízterületet napközben elhagyja, azaz ismét el kell végezni, ha ugyanazon a napon horgászva ott ismét darabszám – korlátozással nem védett halfajokat fog ki.
9. A leadás előtt az okmány tulajdonosa köteles úgy lezárni a fogási naplóját, hogy benne a megtartott halakra vonatkozó fogási adatait nyilvántartott halgazdálkodási vízterületenként és halfajonként összesítette, valamint összegezte a horgászattal eltöltött napok számát.