Az év eleji horgászjegyváltási dömping közepette megszaporodtak az állami horgászjegy kiváltásával kapcsolatos kérdések.Tapasztalataink szerint azon horgászok körében (velük kapcsolatban) nagyobb a bizonytalanság, akik rövidebb, hosszabb ideig szüneteltették a horgászatot. Lássuk tehát a helyes eljárást.
A Halászatról és a horgászatról szóló 1997:XLI. tv. 20. § (2) bek. rendelkezése szerint "Állami horgászjegyet az a személy kaphat, aki rendelkezik horgászvizsgával, vagy az előző évi horgászjegyét bemutatja, horgászszervezeti tagságát igazolja és fogási naplóját leadja. A horgászvizsgát a halászati hatóság által kiadott vizsgabizonyítvánnyal, más országban tett vizsgát pedig az erről kiállított okirattal kell igazolni."
Az idézett előírás szerint tehát az állami horgászjegy kiváltásának három feltétele van. Állandó feltétel a horgászszervezeti - magyarul: egyesületi - tagság megléte. A kezdő horgászok kivételével szintén állandó törvényi feltétel a fogási napló leadása! Harmadikként pedig egy vagylagos feltétel következik, vagy a horgász vizsgabizonyítvány, vagy az elöző évi horgászjegy bemutatása. Itt a kulcsrészlet az "előző évi horgászjegy". Tehát nem egy valamikori, hanem konkrátan a kiváltási évet megelőző évre szóló horgászjegy megléte a követelmény. Tehát aki akár csak egy évig megszakítja a horgászatot, az a kihagyás után már kizárólag a vizsgabizonyítványa bemutatásával válthatja ki az állami horgászjegyet. Akinek nincs meg, vagy egyáltalán nincs vizsgabizonyítványa,annak bizony új vizsgát kell tennie.
A fenti utolsó mondathoz egy rövid magyarázat és egy gyakorlati jótanács kivánkozik.
A magyarázat: Kiknek nincs horgászvizsgájuk? Azoknak a ma már bizony idősebb horgászoknak, akiknek az igazolványában a jelenlegi rendelkezések bevezetésekor a "Horgászismeretekből beszámolt" bebélyegzés szerepelt. Ők egyszeri felmentést kaptak az állami horgászvizsga letétele alól.
A jótanács: célszerű szakítani azzal a nem ritka gyakorlattal, hogy a horgász minden "papírját", így a vizsgabizonyítványát is az igazolványában tartja. Ennhek elvesztése, megsemmisülése esetén nem marad bizonyíték a horgászvizsga abszolválásáról. Márpedig a vízbe esett és ott véglegesen elmerült vagy csak simán elvesztett igazolványok száma nem kevés. A vizsgabizonyítvány a sublótfiókban jobb helyen van.