A III. Balatoni Horgász Konferencián a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHNp) ismertette a balatoni horgászrendben 2017. évre tervezett változtatásokat, módosításokat. Ezeket és az ott elhangzott további javaslatokat a BHNp valamennyi balatoni horgászegyesületi elnöknek, továbbá a konferencia minden egyes résztvevőjének írásban megküldte azzal, hogy az érintettek a tervezett módosításokkal kapcsolatos véleményeket és javaslatokat mielőbb, de legkésőbb 2016. november 7.-ig a horgaszat@balatonihal.hu -mail címre szíveskedjenek eljuttani. A beérkezett javaslatokat a végleges szabályzat kialakításában a Társaság figyelembe veszi.
Tekintettel a 2017. területi engedélyek nyomtatási feladatára rendelkezésre álló időkorlát miatti nem túl hosszú határidőre, ezt az anyagot alább közzétesszük. Reményeink szerint így azok a honlapunkat olvasó horgászok is lehetőséget kapnak az érdemi vélemény nyilvánításra akikhez esetleg nem jut el az egyesületi tájékoztatás.
Az alábbi anyag nem tartalmazza a behúzós horgászrendet érintő változásokat!
A javasolt új horgászrendi pontok a Társaság részéről:
= Április 15. és június 15. között a Keleti- bozót- csatornán a Bambi-hídtól (46'44'09.0"N 17o33'54.1"E), a Nyugati-övcsatornán a Kéthelyi-hídtól (46"39'58.8uN 77"24'49.0"E) délre eső (felső) szakaszokon általános horgászati tilalom van érvényben. Az említett szakaszokon a halgazdálkodási vízterületen és annak partján halfogásra alkalmas eszközzel tartózkodni tilos! Az említett hidak és a két vízfolyás balatoni torkolata közé eső szakaszokon a fenti időszakban szabad horgászni, de pontyot és harcsát megtartani tilos!
= Tilos célzottan olyan halra horgászni, amely méreten aluli (méretkorlátozás alá eső, de azt el nem érő hal) vagy amelynek fogási tilalmi ideje a horgászat időpontjában érvényben van, még akkor is, ha a horgász visszaengedi a halat. Ha véletlenül ismétlődően ilyen hal akad horogra, akkor a horgász módszert és/vagy horgászhelyet köteles váltani.
= Tilos az etető hajó alkalmazása, kivéve a behúzásra feljogosító horgászjegyet váltott horgász esetében, amennyiben érvényes bejelentkezéssel rendelkezik.
= Fémből készült haltartó eszköz (drótszák, fémketrec) használata TILOS!
A módosítandó horgászrendi pontok (a módosítások kiemelve)
= Az orrcsúcstól a faroktőig mért 70 cm-nél nagyobb pontyot megtartani TILOS! Az ilyen pontyot a horgász köteles (az esetleges gyors fotózást követően) haladéktalanul és kíméletesen visszaengedni.
= Éjszaka és korlátozott látási viszonyok között a parti horgászhely kivilágítása valamint a horgászathoz használt vizijármű és horgászstégek minden irányból látható fénnyel történő kivilágítása kötelező.
= Foglalt hely létesítése tilos, kivételt képeznek az engedéllyel rendelkező víziállások és a magántulajdonú vízparti ingatlanok.
Az alábbi két pontot javasoltuk a törvényalkotó felé, hogy a halgazdálkodási törvénybe vagy a hozzá tartozó végrehajtási rendeletbe építsék bele. A konferencián elhangzott álláspont szerint erre legközelebb csak a jövő évben lehet esély, de az is elképzelhető, hogy végül nem építik bele a jogszabályba. Emiatt mi szeretnénk a Balatoni Horgászrend részévé tenni, reményeink szerint csak ideiglenesen:
,,A horgász a megtartani kívánt halat kizárólag a horgászhelyén, a saját haltartó eszközé(be)n (szák, bilincs, pányva, stb.) tárolhatja, továbbá a horgászat befejezéséig más személlyel nem szállítathatja el a horgászhelyről."
„,Több napig tartó horgászat esetén a horgász egy időben legfeljebb a Hhvtv. által 2 naptári nap alatt megtartható halmennyiséget tarthat magánál a horgászhelyen vagy a horgászathoz használt vízi járműben, amennyiben azokat a napi fogható mennyiségek betartásával fogta és könyvelte el a fogási naplójában."
A Balatonalmádi SHE képviseletében Számfira Balázs felvetette, hogy a 2016. évi horgászrendben szereplő 17. pont mintájára a süllőkhöz hasonlóan kapjanak a kapitális csukák is védelmet, a mérethatárt 75 cm-ben javasolta. Az új pont szövege ez lenne:
”Az orrcsúcstól a faroktőig mért 75 cm-nél nagyobb csukából naponta 1 db tartható meg. A horogra akadó további 75 cm-nél nagyobb csukót a horgász köteles (az esetleges gyors fotózást követően) haladéktalanul és kíméletesen visszaengedni.”
A Balatongyöröki HE képviseletében Vnoncsek Gábor jelezte azt az igényt, hogy a 100 db-os kvóta betelte után a horgász emelt (esetleg dupla) áron kaphasson csak újabb területi jegyet, harmadik jegy váltására pedig ne legyen lehetőség. Így az ide vonatkozó pont az alábbiak szerint alakul:
„ A felnőtt horgász az éves területi jeggyel az év során összesen 100 db, az ifjúsági horgász 50 db, a gyermek horgász pedig 20 db darabszám-korlátozással védett halat tarthat meg. A kvóta elérésekor a második területi jegy emelt áron váltható, harmadig jegy váltására viszont nincs lehetőség.”
A 2017. évi Balaton Horgászrend hatálybalépésenek ideje: 2017. január 2.