A kánikulában csak az elmúlt napon tíz, gumimatraccal vagy gumicsónakkal elsodródott embert, továbbá két fürdőzőt kellett partra segítenie a balatoni vízi rendészetnek, ezért a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság szerdán felhívást tett közzé, arra figyelmeztetve: a Balaton nem játszótér, az alapvető szabályokat be kell tartani.
A balatoni vízi rendészet járőreinek kedden a tó déli partjáról, Siófok és Balatonföldvár strandjairól elsodródott embereken kellett segíteniük, a Balatonszéplak-alsó előtti vízterületen pedig azért kellett két embert kimenteni a vízből, mert azok az erős szél miatt nem tudtak visszaúszni a partra.
A rendőrség arra figyelmezteti a Balatonnál nyaralókat, hogy egy-egy kánikulai hétvégén akár több százezer ember tartózkodhat a vízben, ezért különösen fontos betartani a szabad vizekben való fürdés szabályait.
Kiemelték, hogy a gyengén úszók csak sekély vízben fürödjenek, a szélben elsodródó fürdőeszközök és játékok után ne ússzon be senki a mély vízbe, ha mégis megteszi és elsodródik, akkor kapaszkodjon a fürdőeszközbe a segítség megérkezéséig. Nem szabad a fürdés vagy vízi jármű használata előtt alkoholt vagy más kábító anyagot fogyasztani, és közvetlenül étkezés után vízbe menni. Tilos felhevült testtel a vízbe ugrani, előtte le kell mosakodni. Nem tanácsos vízi járművön vagy felfújható fürdőeszközön, gumicsónakban, gumimatracon elaludni, amikor az a vízben van.
A Balaton medre - főként a sekélyebb déli parton - a bemaródások mentén hirtelen mélyülhet, ami nem látszik. Ezért ismeretlen helyen óvatosan fel kell mérni a meder jellemzőit fürdőzés előtt. Lehetőleg senki ne tartózkodjon egyedül a vízben, mert akár egy rövid ideig tartó eszméletvesztés is fulladáshoz vezethet - figyelmeztetett a rendőrség.
Kitértek arra: hat éven aluli, továbbá úszni nem tudó 12 éven aluli gyermek csak felnőtt közvetlen felügyelete mellett fürödhet a szabad vizekben. Tilos fürdeni hajóútban, kikötők, hajóállomások, vízi sporteszköz közlekedésére szolgáló pályák területén, valamint éjszaka és korlátozott látási viszonyok között, kivéve ha a vízfelület megvilágított.
A Balatonon áprilistól október végéig viharjelző szolgálat működik, amelynek állomásai több irányból is jól láthatóak. Az elsőfokú, percenként negyvenötször felvillanó viharjelzés esetén a parttól 500 méternél nagyobb távolságra tilos fürdőzni. A másodfokú, percenként kilencvenszer felvillanó sárga fényjelzés esetén pedig tilos fürödni.
Horváth László, a vízi rendészet kapitánya az MTI-nek elmondta, az idei szezonban eddig 4 haláleset történt, valamennyi a hőségriadó idején, amely a következő napokban is tart. Jogszabálysértés egyik esetben sem történt, ez arra figyelmeztet, hogy a fürdőzési szabályok mellett a kánikula egészségi kockázataira is figyelemmel kell lenni.
MTI 2012. július 4., szerda