A 19 megyét érintő átfogó vizsgálatban 194 fő (a megyei halászati hatóságok és a rendőrhatóság munkatársai, valamint egyes halászati vízterületek halászati őrei) vettek részt. Az ellenőrzések menetét a NÉBIH Földművelésügy iIgazgatóság Vadászati és Halászati Osztályának munkatársai felügyelték és segítették.
A vizsgálat a lehető legtöbb halászati vízterületet érintette, szinte a teljes magyarországi Tisza és Duna szakaszon megjelentek az ellenőrző csoportok, de természetesen a Balaton, a Velencei-tó, a Tisza-tó, és Fertő-tó sem kerülte el a feladatot végzők fokozott figyelmét.
A vizsgálat a halászati-horgászati tevékenység teljes vertikumára kiterjedt, így az okmányok meglétére, a fogás szabályszerűségére, a fogott hal vizsgálatára és a fogás megfelelő dokumentálására is. Az egységes hatósági fellépés elsődleges célja az volt, hogy jelenlétével is felhívja a horgászok és halászok figyelmét a vonatkozó jogszabályi rendelkezések és etikai normák betartásának fontosságára.
A hatósági ellenőrzésekkor 19 megyében összesen 142 halászati vízterület, ezen belül 1033 fő, zömében sporthorgászt és néhány halászt ellenőriztek. Az ellenőrzések alkalmával kirívóan súlyos szabálysértést nem tapasztaltak az ellenőrök, azonban így is 44 esetben – az ellenőrzött személyek 4%-ánál – kellett feljelentést tenni. Az esetek többségében jogosulatlan horgászat megvalósítása miatt indítottak hatósági eljárást, de történt feljelentés többek között méreten aluli hal megtartása, megengedettnél több készséggel történő horgászat, és a fogási napló elégtelen vezetése miatt is.
A közös fellépés hosszú távú célja, hogy segítsen megelőzni, majd felszámolni a hazai vizeken, sajnálatos módon egyre gyakrabban előforduló orvhalászatot, orvhorgászatot, és egyéb jogsértő cselekményeket. Ennek érdekében a jövőben is várhatóak hasonló átfogó ellenőrzések - tájékoztat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.