"Hűha, erre én is szívesen beültem volna.."- mondta a gyerkőc hazaviteléért felelős, elsőnek befutó apuka amikor megtudta, hogy ma a Peca Palánták vendége Specziár András PhD, az MTA Ökológiai Kutatóközpont Tihanyi Limnológiai Intézet tudományos igazgatóhelyettese.
"Milyen balatoni halakat ismertek?"- kérdezte "András bácsi", majd sorra bemutatta a megnevezett fajokat és elmagyarázta helyüket, szerepüket a Balatonban. De nemcsak ő kérdezett, őt is okosan faggatták a gyerekek. Király volt például a következő kérdés: "Hogyan lehet megállapítani a halak életkorát?" Most már tudják a gyerekek, hogy a halpikkelyből ugyanolyan jól lehet az éveket leolvasni mint a fák évgyűrűiből. De akkor se jönnek már zavarba ha nincs a halnak pénze (azaz pikkelye), ha történetesen a tükrös potykának az életkorára vagyunk kíváncsiak.
Gyorsan szaladt az idő, sok minden szóba került. Míg az öreg pecások egy része egyszerűen macerálásnak tekinti a fogási napló vezetését, addig a Peca Palánták már tudják, hogy az a tudományos kutatás egyik fontos eszköze. A pontosan vezetett adatok nagy halmaza, olyan ismereteket tár a Balatont kutató tudósok, a balatoni haltelepítést megtervező és azt végrehajtó szakemberek elé, amelyeket más eszközökkel nem lehet beszerezni.
Természetesen itt az ifjoncok körében sem lehetett kikerülni a kényes témákat, így szó esett a fekete törpeharcsákról, a kisméretű angolnákról és természetesen a busahelyzetről is. Ez utóbbival kapcsolatban elhangzott az a nem elképzelhetetlen feltételezés, mely szerint a busa belátható időn belül már szaporodni is képes lesz a Balatonban...
A foglalkozás befejeztével "András bácsi" meghívta a Peca Palántákat a Limnológiai Intézet nyári nyílt napjára. Ezek a lányok, fiuk tuti ott lesznek Tihanyban..