A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt (BHNp) közzétette a 2012. január 1-től hatályos Balatoni Horgászrendet. A BHNp által a horgászrendhez fűzött kiegészítő tudnivalók, a bekövetkezett változtatások indokolása a Társaság honlapján olvasható. Ez az oldal INNEN is elérhető.
A Balatoni Horgászrend alább, a bővebben linkre kattintva látható.
Balatoni Horgászrend
A horgászrend 2012. január 1-én lép hatályba.
1./ A Balatonon és vízrendszerén – a területi engedélyeken feltüntetett vízterületeken – csak érvényes állami horgászjeggyel és területi engedéllyel szabad horgászni.
2. / A horgászat megkezdése előtt meg kell ismerni, és a horgászat során be kell tartani a helyi horgászrendet.
3./ A horgász, a horgászat ellenőrzésére jogosult személy (rendőrség, halászati hatóság, halőr, mezőőr, természetvédelmi őr), felszólítására köteles a horgászatra jogosító iratait, fogási naplóját, személyazonosító okmányát felmutatni, illetve járműve átvizsgálását biztosítani.
4. / Március 1. – március 31. közötti időben ragadozó halakra horgászni TILOS!
5. / Április 1. – április 30. közötti időben csak partról lehet horgászni. Ebben az időszakban vízijárműről (vitorlás, csónak, stb.), fürdőeszközről, illetve parti bejáróval nem rendelkező vízállásról (stégről) horgászni TILOS!
6. / Október 15. – március 31. közötti időben a vermelő halállomány védelme érdekében halradar használata TILOS!
7. / Október 15. – március 31. közötti időben vízijárműről (vitorlás, csónak, stb.) csak 04-22 óráig lehet horgászni, az éjszakai horgászat TILOS! A parti horgászatot e korlátozás nem érinti.
8. / A felnőtt horgász naponta legfeljebb 5 db méretkorlátozással védett halat foghat, ebből legfeljebb 3 db tartozhat egy fajhoz, de egy fajból sem foghat összesen
A méretkorlátozással nem védett halakból naponta 10 kg-ot foghat.
9. / Az ifjúsági horgász naponta legfeljebb 3 db méretkorlátozással védett halat foghat, ebből legfeljebb 2 db tartozhat egy fajhoz, de egy fajból sem foghat összesen
A méretkorlátozással nem védett halakból naponta 5 kg-ot foghat.
10./ A gyermek horgász méretkorlátozással védett halat nem foghat, a méretkorlátozással nem védett halakból naponta 3 kg-ot foghat.
11./ 24 órás jeggyel összesen a törvény által egy napra meghatározott darabszám fogható!
12./ 72 órás jeggyel összesen a törvény által három napra meghatározott darabszám fogható!
13./ A Kis-Balatonon naponta egy db méretkorlátozással védett ragadozó hal fogható.
14./ A felnőtt horgász egy időben két horgászbottal, botonként maximum három horoggal horgászhat.
15./ Az ifjúsági horgász egy időben egy horgászbottal, azon maximum két horoggal horgászhat.
16./ A gyermek horgász egy időben egy horgászbottal, egy horoggal és kizárólag úszós felszereléssel horgászhat.
17./ A Balatonon kizárólag a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. által kiadott fogási napló érvényes, a kifogott halakat ebbe kell beírni.
18./ A horgászat megkezdésekor a horgász köteles megjelölni a fogási naplóban az adott napot. Vízijárművel (vitorlás, csónak, stb.) az indulás számít a horgászat megkezdésének, ekkor kell bejelölni a napot.
19./ A méretkorlátozással védett halakat a fogási naplóba a fogást követően azonnal be kell írni.
A többi halat (garda, egyéb halfajok)a horgászat befejezése után, de a vízpart elhagyása előtt kell beírni a fogási naplóba.
20./ A fogási naplóban jelezni kell a méretkorlátozással védett halak fogásának időpontját (dátum, óra, perc).
21./ A fogási naplóban a fogás helyét vezetni kell, a Balaton esetében azt a települést kell megjelölni, amelynek partszakaszán a horgász horgászik, nyíltvízi (vízijárműről történő pl: vitorlás, csónak, stb.) horgászat esetén azt a települést, ahol van a kikötő, amelyből indult.
22. / Azt a kifogott halat, amely valamely korlátozás miatt visszabocsátandó a vízbe, kíméletesen és azonnal vissza kell engedni, akkor is, ha sérült vagy esetleg elpusztult.
23./ Tilos a megfogott halak kínzása. A kifogott halakat a horgászhely elhagyásáig élve kell tartani, vagy azonnal meg kell ölni.
24./ A szabályosan kifogott és elvinni kívánt, méretkorlátozással védett halat a horgász még a vízparton köteles gyorsan és kíméletesen megölni, az élő hal szállítása TILOS!
25./ A kifogott és szákba, pányvára, bilincsre helyezett halat kicserélni, később visszaengedni tilos.
A visszaengedni kívánt halat a fogást követően a legrövidebb időn belül el kell engedni.
26./ A horgászzsákmány eladása, gazdasági jellegű cseréje SZIGORÚAN TILOS!
27./ A horgászzsákmányt a horgász a vízparton nem ajándékozhatja el!
28./ Tilos a behordás vagy más eszközzel történő bejuttatás (pl: etetőhajó), a csalit csak dobással lehet eljuttatni a meghorgászni kívánt területre.
29./ A haltelepítési pontokon elrendelt eseti időszakos tilalmak betartása kötelező.
30./ Horgászat közben a horgászhelyet elhagyni, a bevetett horgászbotokat őrizetlenül hagyni, illetve felügyeletüket másra bízni tilos.
31./ Szigorúan tilos az un. gereblyéző horgászmódszer és minden olyan módszer alkalmazása, amely során a horgot kívülről akasztják a hal testébe.
32./ A kívülről akadt halat megtartani TILOS!
33./ Éjszaka és korlátozott látási viszonyok között a horgászhely kivilágítása kötelező.
34./ Az őshonos halállomány védelme miatt razbórát, ezüstkárászt a Balatonba engedni,azzal csalizni SZIGORÚAN TILOS!
35./ Tilos a vízi és vízparti növényzet csonkítása, kiirtása, a partvédelmet szolgáló építmények megbontása, károsítása.
36./ Szennyezett, szemetes horgászhelyen a horgászatot megkezdeni, vagy folytatni tilos. A horgászat befejezése után a horgászhelyet tisztán kell elhagyni.
37./ A Balatonon a halak nagy tápanyagtartalmú és nagy mennyiségű szoktató beetetése TILOS.