Ma (nov.7.) lezajlott a Peca Kunyhó Közönségtalálkozója. A gasztronómiai bemutatón résztvevők - a kostolókon kívül - öt receptet is kaptak, az alábbi röplap formájában:
"A halászlé igazi Hungarikum, a rántott hal szintén nagyon finom, de nagy kár lenne itt lehúzni a rolót. Ennek ellenére igen sokan más halételt nemigen ismernek, ezért nem is esznek. Mindehhez hozzájárul, hogy sokan úgy gondolják, halat főzni, sütni, az valami nagyon bonyolult dolog.
Ezen tévhit feloldására a PECAKUNYHÓ KÖZÖNSÉGTALÁLKOZÓJÁNAK közreműködői a saját kedvenc receptjeik közül azokat ajánlják a Kedves Érdeklődők figyelmébe, amelyek egyrészt nagyon finomak, másrészt könnyen, gyorsan és egyszerűen elkészíthetők!
Jó fogást! Jó főzőcskézést! Jó étvágyat kívánunk!"
A HÁZIGAZDA FEKETE NORBERT KEDVENC RECEPTJE:
Rendkívül ízletes, fokhagymás - petrezselymes keszeg, kukorica bundában”
Kell hozzá: 4 tisztított keszeg, 4 gerezd fokhagyma, csokor petrezselyem, 1 dl (extra szűz vagy jó minőségű) olíva vagy napraforgó olaj, 4 dkg só, 1 csapott mokkás kanál darált fehér bors, kukoricaliszt vagy finomabbra őrölt kukoricadara
A fokhagymagerezdeket megzúzom, majd apróra vágom. (Így hamar kijön a teljes aroma.) A petrezselymet megmosom, lecsepegtetem és felaprítom. Majd mindkettőt az olajban jól elkeverem és félre teszem.
A megtisztított keszegeket beirdalom, a fehér borsot és a sót összekeverem és a majdnem szárazra törölt keszegeket mindkét oldalukon jól bedörzsölöm vele. Addig kell állni hagyni míg a hal "izzadni" nem kezd!
Ekkor papírtörlővel csak felitatom a nedvességet, nem dörzsölöm és következhet a sütés.
A keszegeket beleforgatom a kukoricadarába/lisztbe és forró olajban „majdnem” ropogósra sütöm. Ekkor a halakat kiveszem a serpenyőből és ecsettel a félre tett olajos - fokhagymás-petrezselymes öntettel, gyorsan megkenem és azonnal, nem több mint 5-10 percre visszateszem sülni. (Vigyázni kell, hogy ne égjen meg a fokhagyma, mert akkor megkeseredik.) Így lesz a „majdnem” ropogós halból tökéletes sült keszeg.
Köretnek nem mást, mint friss puha fehér kenyeret és serpenyőben sült póréhagymát ajánlok hozzá.
A DÍSZVENDÉG PERGETŐ SPECIALISTA KEDVENC RECEPJE:
Bokor Károly: „Gombás süllő - öt mondatban”
Kell hozzá: süllő, bacon, só, kapor, gomba, főzőtejszín, sajt
- A halat kifilézem, a bőrét is lenyúzom, tenyérnyi darabokra vágom.
- Egy tepsit kibélelek bacon szalonnával.
- Ráhelyezem az enyhén megsózott halszeleteket.
- Beborítom a maradék szalonnával, megszórom friss vagy szárított kaporral és vékony szeletekre vágott gombával.
- Bőven meglocsolom főzőtejszínnel, majd reszelt sajtot szórok a tetejére. Sütőben pirulásig sütöm.
A KESZEGSÜTŐ TRIÓ KEDVENC RECEPJEI:
Gönci György: „Lecsós pontyszeletek mézédes körtével”
Kell hozzá: személyenként 2 pontypatkó, piros és zöld kaliforniai paprika, paradicsom, vöröshagyma, só, bors, édes körte és zsír.
- A halszeleteket sózom, borsozom, majd állni hagyom. Ez követően a vöröshagymát vékony karikára, a paprikákat félkarikára, a paradicsomot cikkekre szelem. - A pontypatkókat lisztben megforgatom, majd zsírban megsütöm. A kisütött pontyszeleteket egy cserép vagy jénai tálban elrendezem.
- A halsütés zsírjában a felszelt vöröshagymát üvegesre párolom, hozzáadom a paprika félkaríkákat, majd a paradicsomot és belőlük lecsót főzök. Amikor a lecsó félig elkészült, akkor azt a halszeletekre terítem. Két édes, lédús körtét négyelve gerezdekre vágok és azokat a jénai tál szélén körberakom. Az így előkészített tálat a sütőbe rakom, és addig sütöm, amíg a körte meg nem puhul. A lecsós pontyot a sütőtáljában tálalom.
Kárász Miklós: „Mustáros kárász, természetesen Kárász módra”
Kell hozzá: kárász, mustár, só, bors, liszt, zsemlemorzsa, pirospaprika, sütéshez olaj
- A megtisztított kárászok mindkét oldalát sűrűn beirdalom, sózom és enyhén borsozom.
- Mustárral a halakat kívül is, belül is nem túl vastagon bekenem, arra figyelve, hogy a bevágásokba kerüljön mustár, majd hűvös helyen pihentetem. [A mustár kinek, kinek az ízlése szerint lehet ízesített, csípős, stb., de a Globus is tökéletesen megfelel.]
- Legalább félórás várakozás után a kárászokat fele liszt fele zsemlemorzsa és egy csipetnyi pirospaprika keverékben beforgatom, a felesleget lerázom, majd forró olajban ropogósra sütöm.
[Mikor ropogós a sült hal? Amikor megfordítom, és ujjam begyével megkopogtatom, a bőre kopogós hangot ad.]
Táncsics Aladár: „Balatoni csuka fokhagymás tejfölös savanyú káposztában”
Kell hozzá: csuka, savanyú káposzta (pl. 2 kilós halhoz 1 kiló káposzta), 1 fej méretes vöröshagyma, kevés liszt, só és további fűszerek (1 gerezd fokhagyma, babérlevél, bors és társaik hangulat és ízlés szerint), 3 dl jó minőségű (Bakony) tejföl, némi száraz fehér bor (nálam Csopaki Olaszrizling), a sütéshez zsiradék.
- A megtisztított csuka fejét, farkát, uszonyait egy kis húsos részt se sajnálva levágom, hozzáadom a használható belsőséget és ezekből a vöröshagymával és egy kicsit bővebben adagolt fűszerekkel alaplevet főzök. [Erős lángú intenzív forralás, mint a halászlénél, amíg a csont el nem sárgul.]
- A csukatörzset kb. két ujjnyi széles patkókra vágom, sózom, borsozom, majd félreteszem.
- A leszűrt és szitán áttört alaplében felteszem a savanyú káposztát főzni. Ehhez az alaplé általában kevés, ezért vizezett borral kipótlom. Amíg a káposzta fő, a csukapatkókat lisztben megforgatom és bővebb zsiradékban (Igenis, én bizony zsírban!) kisütöm és melegen tartom.
- A megfőtt káposzta felét kiveszem, rárendezem a csukapatkókat és a kivett káposztával betakarom, zúzott fokhagymával kicsit megbolondított tejföllel beterítem és az addigra előmelegített sütőben mintegy 10 – 15 perc alatt átsütöm.
Ropogós rozskenyérrel és csopaki rizling hosszúlépéssel/fröccsel az igazi!