Featured

Fogási naplók leadása

Fogási naplóNemcsak a fokozatosan télire forduló időjárás, de a fogási naplók szaporodó leadása is jelzi, hogy hamarosan itt az év vége. Az ez évben debütáló országosan egységes állami fogási napló nemcsak külalakjában ( igen apró, nehezen kitölthető rubrikák), tartalmában (lezáró összesítése jelentős kubikmunkát igényel) de leadási szisztémájában is (hibás leadás esetén zsebbe vágó állami szankció) jelentősen eltér az elődeitől. Mint az utóbbi években bevezetett új megoldások mindegyike, a fogási naplók leadásának regisztrálása, nyilvántartása majd feldolgozása is növeli az egyesületek eddig sem kevés adminisztrációs terheit, változatlanul kicsi dotáció mellett.

A fogási naplók befogadásával kapcsolatos új feladatokra való felkészülést nehezíti, hogy még mindig nem ismertek a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013 évi CII törvény [Hhvtv] valamint az ennek végrehajtására kiadott 133/2013. (XII.29.) VM rendelet [Vhr] feltehetően 2015. január 1-jével hatályosuló módosításai. És ugyancsak nem ismert, hogy év végével hogyan változik a horgászadatokat kezelő állami nyilvántartási rendszer, a SZÁK.

Magunk részéről a belső információs csatornáinkon a jelenlegi hatályos előírásokra támaszkodva igyekszünk az egyesületeinknek ezekben a kérdésekben való eligazodását segíteni. Ezen túlmenően indokoltnak tartjuk a horgászok figyelmét is felhívni az eddigiektől eltérő eljárási kötelezettségekre, a hibás teljesítéshez kapcsolódó pénzbeli szankciókra. Mindezt az alábbiakban foglaljuk össze.

Bevezető figyelemfelhívás:
Itt a Balaton környékén indokolt a tájékoztatást azzal kezdeni, hogy figyelem, jelenleg Fogási napló néven két okmány is használatban van. Az egyik az állami horgászjegyhez mellékelt állami, azaz a „hivatalos” fogási napló. A másik a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt [BHNp) kedvezményes területi jegyéhez mellékelt „balatoni fogási napló”. Ezekben a fogási naplókban az a közös, hogy mindkettőt kitöltve, adatait összesítve le kell adni. A balatonit azért, mert a területi jegy kedvezményes áráért cserébe a horgász ezt vállalta. Az államit pedig azért mert ezt kötelező érvényű jogszabály írja elő.

Az un. „balatoni” fogási napló kezelése:
A lezárt és összesített adatú fogási naplót a horgásznak a megadott határidő megtartásával

- a BHNp-nél kell leadni (Siófok, Horgony u.1.) , vagy erre a címre megküldeni, vagy
- annál a jegybizományosnál kell leadni amelynél a horgász a kedvezményes területű engedélyt megvásárolta.

Amennyiben a jegybizományos esetleg nem hajlandó a balatoni fogási naplót befogadni, ezt a tényt a BFNp felé kell jelezni, (Munkaidőben a 0684519637 telefonszámon illetve a titkarsag@balatonihal.hu @ címen) ugyanis a balatoni területi jegyforgalmazási jogosultsághoz szerződési megállapodásként hozzájárul a fogási naplók visszagyűjtési kötelezettsége is. A jegybizományoknak az összegyűjtött fogási naplókat ugyancsak a BHNp részére kell eljuttatniuk.

Az elmúlt évek gyakorlatának megfelelően a BBHSZ tagegyesületei a beszedett fogási naplókat egy kísérő jegyzék mellékletével a Szövetségi Irodánkba is leadhatják, azoknak Siófokra való továbbítása már a mi feladatunk.

Az állami fogási naplók leadásával kapcsolatos jelenleg hatályos jogszabályi előírások:

Vhr. 35. § (2) bek. A horgász: "Az állami horgászjegyhez kiadott, ..... fogási naplót legkésőbb a fogási naplón feltüntetett tárgyévet követő év február 28. napjáig köteles leadni annak a szervezetnek, amelynél az állami horgászjegyét kiváltotta vagy a következő évi állami horgászjegyét kiváltani szándékozik. A fogási napló tulajdonosa köteles úgy átadni a fogási naplóját, hogy éves fogási adatait nyilvántartott halgazdálkodási vízterületenként és halfajonként összesíti, valamint összegzi a horgászattal eltöltött napok számát. "

Vhr. 35. § (4a) bek. első fordulata szerint az a horgász aki ezen határnapot elmulasztja, vagy a leadott fogási napló adatait nem az előírások szerint összesíti, a 2015. évre az állami horgászjegyet  "a Hhvtv. szerinti díjmentességben nem részesülő személyek esetén a mindenkori díj kétszeresért, díjmentességben részesülő személyek esetén az állami horgászjegy díjának megfelelő összegért vásárolhatja meg. "

Vhr. 35.§ (3) bek. "A határidőben és megfelelően összesített formában leadott horgász fogási naplóról a Megbízott az átvétel ellenében igazolást ad, és nyilvántartást vezet. Igazolás kiadása nem szükséges abban az esetben, ha a horgász nyilatkozik, hogy e szervezetnél kívánja állami horgászjegyének érvényességét meghosszabbítani, vagy új állami horgászjegyét kiváltani."


A NÉBIH által kiadott (a jogszabállyal nem teljesen harmonizáló) minta:

 

                                       IGAZOLÁS

A ……………………………………………………. (Egyesület) mint Megbízott

a halgazdálkodás és ahalvédelem egyes szabályainak

megállapításáról szóló133/2013. (XII. 29.) VM rendelet

35. § (3) bekezdése alapján igazolom, hogy


(név) …………………………………………………………………………………………

(anyja leánykori neve:…………...................……………………………

születési hely:…………………………………… ,…….év, ……… ….hó, ……nap)

a mai napon a 2014. évre szóló fogási naplóját

  • határidőben hibátlanul kitöltve

  • határidőben hibásan kitöltve

  • határidőn túl hibátlanul kitöltve

  • határidőn túl hibásan kitöltve leadta. *
    * a megfelelő rész aláhúzandó

 

Az igazolást átadtam                                  Az igazolást átvette

.......................                                  ………….......…………..

(a megbízott szervezet képviselője)             (a horgász olvasható aláírása)

 

 

P.H.

 

Végezetül szükséges még az alábbiakra felhívni a figyelmet:

A fogási napló leadási ideje a SZÁK-ban biztosan, a kitöltési adatok minősége feltehetően szintén a SZÁK-ban kerül rögzítésre. Ennek alapján a fogási naplóját késedelmesen leadó valamint a horgászati és a fogási adatokat nem előírásszerűen összesítő horgász bárhol is váltja ki a következő évi állami horgászjegyet, nem bújhat ki a kétszeres díjfizetés alól.

Néhány összegező megállapítás:

- Míg az előírt leadási határidő megtartása a horgász egyéni döntése, addig a megfelelően összesített adatok megléte mind az egyesület, mind a horgász közös érdeke. A nem jól kitöltött napló a feldolgozónak jelentős pluszmunkát, a horgásznak dupla díjfizetési költséget jelent.

- Ugyancsak a fogási naplót befogadó egyesület és az azt leadó horgász közös érdeke az, hogy a napló azonnal minősítésre, és ennek megfelelő szövegezésű igazolás kiadásra kerüljön. Ebből a kettős érdekből következik, hogy célszerű megszüntetni a „Fogási naplók gyűjtője” dobozok használatát. A leginkább probléma mentes a személyes átadás átvétel. Ugyanakkor a postán való beküldések esetén is kialakítható (igaz kicsit macerásabban) az előírásoknak is megfelelő és a későbbi esetleges vitákat megelőző módszer. Előnyben vannak azok az egyesületek akik fontosnak tartották összegyűjteni a tagok @ címeit és ezzel biztosították maguknak a tagsággal való gyors és a legkevesebb költséggel járó kapcsolattartást. 

- Azt kell tehát mind az egyesületeknek/jegyforgalmazóknak, mind horgászoknak tudomásul vennie, hogy a most első alkalommal kipróbálandó rendszerben a késedelmes leadás valamint a nem pontos adatösszesítés elvileg mindig 2.000 Ft pluszköltséget von maga után.

Gyakorlatban pedig most fog mindenki vizsgázni. A horgász, az egyesület, a rendszert kiépítő és működtető NÉBIH, valamint mindehhez a jogszabályi háttért kidolgozó jogalkotók is.