Featured

Adalék a balatoni horgászat történetéhez

 

Macska hal masolat copy copy„Szerintem mi kell ahhoz, hogy jelentős horgász- idegenforgalom lehessen a Balatonon: legelőször is szükség van korszerű horgászcsónak kikötőkre. Olyanokra, ahol van idegen nyelvet beszélő horgászvezető, ahol kora reggel már olvasható az aznapi időjárás- jelentés! Ahonnan nem kell hazacipelni a villanymotor akkumulátorát, hanem néhány forintért a helyszínen feltöltik. Ahol biztonságban van a csónak, és ahol a mentés is biztosított! Olyan horgászkikötőkre gondolok, ahol jól felfogott üzleti érdekből szívesen látják a vendéghorgászt, hiszen ha ez a kikötő egyesületi tulajdonban van, akkor a szezonban olyan pénzhez juthat, amellyel kiegészítheti az amúgy igen szűkös egyesületi bevételt! Mert ne feledjük a kikötő karbantartására, fejlesztésére, akkor is szükség van, ha nem fogad vendéghorgászokat. Ma még csak álom, de remélhetőleg hamarosan lesznek olyan kikötők is, amelyeket éppen azért hoznak létre, hogy a horgászturizmust szolgálják. Én esélyt látok erre tulajdonosi körbe került campingekben és talán az se álom, hogy önkormányzatok üzemeltessenek ilyeneket. A kikötő építés, engedélyezés ma még meglehetősen „körülményes” és akkor még igen finoman fogalmaztam – de ha azt akarjuk, hogy a csónakok végre eltűnjenek a nádból, és a balatoni horgászat kellőképpen szervezett legyen, akkor nincsen más lehetőség.”

Fenti megállapítások és óhajok napjaink balatoni horgászhelyzetének reális bemutatása, gondolhatja a nyájas olvasó. Pedig nem! 12 évvel ezelőtt a Balatoni Horgászturisztikai Konferencia ([Balatonalmádi PKKK. 2006. június 2.] alkalmából, Zákonyi Botond „A balatoni horgászsport története a kezdetektől napjainkig” címmel megjelentetett tanulmányából való az idézet! Hogy azóta a leírtakhoz képest semmi nem változott?  Dehogynem, ma már minden kikötőben kora reggel olvasható az aznapi időjárás, feltéve ha kéznél van egy okos telefon…

Olvasgatom azon régi június péntekén, az első Horgászpünkösd alkalmából a BHOTSZ [Balatoni Horgászturisztikai Szövetség] által megrendezett konferencia programját. Érdekes témák, ismert akkori (és mai) nevek. Az előadások címei mögött felsejlenek szép tervek, reális igények, és … ködös álmok. Tizenkét év telt el, különösebb felmutatható teljesítmény nélkül a BHOTSZ is eltűnt már. Miért  maradtak el az eredmények? Valószínűleg a központi támogatottság és az anyagi érdekeltség hiánya miatt..

[Változatlan egyéni véleményem szerint addig nem történik lényegi előrelépés horgászcsónak kikötők ügyében [tehát addig is pusztul, pusztítják a nádat, a természeti értékeket az illegális kikötők, az én házam az én magán kijáratom a nádason át, stb.] amíg a jogszabályi előírások egy kalap alá veszik az összes balatoni „kikötőt”, amíg pusztába kiáltott szó marad a ma se túl szigorú balatoni törvény jó néhány tiltó előírása.] 

Könyvtáram szeretett és megbecsült darabja  Zákonyi Botond „A balatoni horgászsport története a kezdetektől napjainkig” tanulmánya. Többször elolvastam, beleolvastam már az elmúlt évek során, mert „Boti” egyik kis igazgyöngyének tartom ezt az írást. Nem tisztem és nincs is arra felkészültségem, hogy szakmai kritikát írjak. Így csak azokra az értékekre utalok, amelyeket én találok benne. Mindenek előtt a felelős Balaton szeretetet, az alapos tárgyi tudást, a színes előadásmódot és nem utolsó sorban a tisztes véleményalkotást. Mindezek alapján nagy örömömre szolgál, hogy a szerző hozzájárulásával az alábbiakban szélesebb körben olvashatóvá tehetjük Zákonyi Botond „ A balatoni horgászsport története a kezdetektől napjainkig” tanulmányát.

Boti_adalek_copy.jpg


boti ├╢narck├йp.kicsi

                                                                                            A szerző, Zákonyi Botond   


           
"A balatoni horgászsport története a kezdetektől napjainkig"