Az állami horgászvizsga olyan, mint a KRESZ vizsga. Ha valaki azt egyszer abszolválta, akkor az az egész életére szól. A gond csak akkor szokott jelentkezni, amikor valaki egy vagy több pecás évet kihagy, és utána nem találja azt a fránya vizsgabizonyítványt. Sokunknak, korosabbaknak ugye nincs is olyan, minket annak idején pecsételtek. Erre az esetre találta ki a jogalkotó, hogy vizsgapapír helyett elég a már egyszer használt állami horgászjegyet bemutatni a kihagyás utáni újrakezdés első jegyváltásakor. Mert ha volt neki ilyenje, akkor feltehetően valamikor, valahol sikeres vizsgát is tett..
Nem is volt ezzel gond odáig, míg egy lelkes hivatalnok, - á, a fene megette -, egy lelketlen hivatalnok, betű szerint nem kezdte értelmezni a jogszabályt. Persze neki is volt ezzel némi igazsága, ugyanis így egy picit se kellett gondolkoznia..
Ez volt az az időszak, amikor a két évet kihagyó pecás máris mehetett jó pénzért újra vizsgázni. Hiába volt ő akár évtizedig a vizek királya, hiába volt birtokába minden horgásztudománynak, viszont nem volt neki előző évi állami jegye. Azóta a jogszabályból elszállt az "évi" szavacska, így helyreállt a rend.
Most viszont megint történt nem is kevés változás. Az állami horgászjegy és az állami fogási napló hosszú egymás mellett élés után bizony összebútorozott. Mondhatjuk úgy is, hogy eggyé váltak. Ezt az egyet pedig ezentúl minden február végén leadjuk. És ha valaki ezek után egy vagy több évig nem fog horgászni? És ha ráadásul meg sincs a vizsgabizonyítványa, akkor mit mutasson be?
Nos, itt jön a jó tanács. Biztos, ami biztos alapon ne dobjuk el a már megszűnt 2015. évi állami jegyet. Tegyük el ama "itt biztos megtalálom" fiókba. Jól jöhet még valamikor. Lesz mit bemutatni, ha egy saját névre szóló állami horgászjegyet kér tőlünk valaki.
Persze az is elgondolkodtató, hogy ha már évek óta van egységes állami nyilvántartás, akkor minek ez a bemutatósdi? Vagy mindjárt itt a másik érthetetlenség is. Minek évente többszázezer ív papírt elhasználni (közben kampányolunk az erdők megmentéséért) olyan nyilatkozat megtételére, hogy nem csináltunk semmi olyant, amit ha csináltunk volna, akkor a SZÁK úgyse adna jegyet, mert ami rosszat csinálunk annak nyilvántartására született meg maga a SZÁK.
No de ne legyünk telhetetlenek. Ráadásul azt csiripelik a verebek, hogy vannak, akik már gondolkodnak egy horgászbarát, de az állami szigorból se engedő új nyilvántartási metodikáról. Drukkolunk, és ha lehet, segítünk is nekik..